Partnering je natančno strukturiran postopek, ki podpira izvedbo investicijskih in drugih večjih projektov, tako da vključuje sodelovanje vseh nosilcev različnih interesov, na način, da so z izvedbo projekta le-ti v največji možni meri uresničeni.
Doseči skupno vizijo, sestaviti kakovostno delovno skupino, pridobiti ekonomske koristi, izboljšati delovna razmerja, rešiti spore in preprečiti pravdanje.
Zato, ker spodbuja delitev tveganj, skupinsko delo in sodelovanje pri reševanju problemov za dosego skupnih ciljev.
V gradbeništvu, energetiki in okoljskih razvojnih projektih. Projekti, ki se vodijo s pomočjo partneringa se zaključijo v rokih in v okvirih predvidenega proračuna. Ostale neposredne in merljive koristi so zmanjšanje števila zahtevkov, hitra rešitev sporov, izboljšana varnost, povečana produktivnost in skorajda odsotnost pravd.
Da, inovativnejše in kreativnejše rešitve problemov, izboljšana kvaliteta izvedbe, večje zadovoljstvo strank, okrepljen poslovni ugled, izboljšanje individualnih razmerij, večji občutek udeležencev, da so cenjeni, upoštevani in spoštovani ter boljše delovno vzdušje.
Kot izmenjava informacij, posvetovanje, dialog in razpravljanje o odločitvah.
V praksi partnering spremeni model odločanja iz »odloči se, objavi in brani« v model »zavzemi se, deluj medsebojno in sodeluj«.
Odprtost, odgovornost, učinkovitost, tehnična usposobljenost in sodelovanje.
Vključevanje rešitev, ki so primernejše iz okoljskega vidika, ekonomsko naprednejše, tehnično izvedljive in družbeno sprejemljive.
Zgodaj v življenjskem ciklusu projekta. Najboljši čas za njegov začetek je takoj po sklenitvi pogodbe.
Sklenitev pogodbe, načrt partneringa, začetna delavnica, periodični sestanki in zaključek projekta.
Stranke lahko sklenejo pogodbo o partneringu tudi kasneje.
Eden ali več izvajalcev partneringa, izbranih v obdobju po sklenitvi pogodbe.
Da. Naši izvajalci prihajajo iz različnih pravnih sistemov po celem svetu in imajo strokovno znanje o procesu partneringa. So poznavalci tistih gospodarskih področij, kjer se partnering največkrat uporablja in imajo izkušnje z reševanjem problemov s sodelovanjem in intervencijo v konflikte.
Da identificira in pripelje skupaj vse zainteresirane strani, ki bi lahko vplivale na projekt in jih povabi na začetno delavnico ter na kasnejše periodične sestanke. Takšne zainteresirane strani so med drugim lahko projektantski biroji, podizvajalci, dobavitelji, komunalna podjetja, nevladne organizacije in končni uporabniki.
Na začetni delavnici je potrebno pripraviti pisen dokument – Partnersko listino, ki vsebuje skupno vizijo zainteresiranih strani in zastavi skupne cilje in način sodelovanja ter odnosa med strankami.
Priprava »lestvice problemskih vprašanj« z imeni odgovornih posameznikov, ki bodo obravnavali probleme, ko bodo nastajali, je dober način preprečevanja konfliktov.
V akcijskem planu za reševanje konfliktov s katerim se implementira partnering, je potrebno predvideti mediacijo in odbore za reševanje sporov.
S pomočjo uporabe standardiziranih meritvenih pripomočkov, s pomočjo katerih se oceni posamezne vidike partneringa kot so npr. komunikacija, sodelovanje, spoštovanje, reševanje problemov, skupinsko delo, varnost in delovni napredek.
Podpora vodstva, vključno s pravno pomočjo. Podjetje ali vladna organizacija, ki želi vzpostaviti partnering bi morala takoj na začetku procesa partneringa organizirati usposabljanje na temo poznavanja koncepta partneringa in njegovega poteka, in sicer skupaj tako za operativni kakor za vodstveni kader.
Tomšičeva ulica 6
1000 Ljubljana
+386 8 20 56 590